Tudtad, hogy a mák a csontritkulás egyik leghatékonyabb természetes ellenszere?
Hozzávalók a tésztához:
- 30 dkg liszt
- 15 dkg vaj
- 10 dkg cukor
- 2 tojássárga
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1 csipet só
- 1/2 citrom héja
- 1 csipet fahéj
Hozzávalók a töltelékhez:
- 32 dkg darált mák
- 22 dkg cukor
- 5 tojásfehérje
- 3 dl tej
- 2 cs. vaníliás cukor
- 1 csipet fahéj
- 1 csipet só
Elkészítés:
A liszttel elkeverjük a sót, fahéjat és citromhéjat. A tojássárgát a cukrokkal habosra keverjük, majd a szobahőmérsékletű vajat is hozzáadva tovább keverjük. Több részletben hozzáadjuk a lisztes keveréket, és jól összedolgozzuk. A kapott tésztát folpackba csomagolva kb. 45 percet hűtőbe pihentetjük.
Ez idő alatt elkészítjük a mákos tölteléket. Egy lábasban a 10 dkg cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot, a darált mákot és csipet fahéjat, összekavarjuk, majd a tejet is hozzáadva 2-3 percig főzzük. Levesszük a tűzről és kihűtjük.
A tojásfehérjéből a sóval együtt közepesen kemény habot verünk, majd kanalanként adagoljuk hozzá a megmaradt 12 dkg cukrot és a vaníliás cukrot, és addig verjük amíg elfogy a cukor, és egy nagyon kemény habot nem kapunk.
Ha már a mák kihűlt, 2-3 evőkanál tojáshabot adunk hozzá és fellazítjuk, majd a többi habot óvatosan beleforgatjuk, ügyelve hogy a hab ne törjön össze.
A tésztát kivesszük a hűtőből, majd 2/3 -át egy sütőpapíron tepsi nagyságúra nyújtjuk, ügyelve arra hogy egy kicsit nagyobb legyen a tészta mint a tepsi mérete. A kisebb tésztadarabot felhasználásig visszatesszük a hűtőbe.
A kinyújtott tésztát, a sütőpapírral együtt átemeljük a tepsibe és beleigazítjuk a tésztát, majd a széleit rányomkodjuk a tepsi oldalára egy kb. 2 cm-es peremet hagyva.
Villával megszurkáljuk és ráöntjük a mákos tölteléket, elsimítjuk.
A megmaradt tésztadarabkát nagy lyukú reszelőn a mákos habra reszeljük.
Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. 25 percig sütjük, majd visszavesszük a sütőt 150 fokra és újabb 10-15 percig száritjuk. Tepsibe hagyjuk kihűlni, majd porcukorral megszórjuk és szeleteljük.