Diós bejgli aranybarna, finom tésztával és töltelékkel.
Hozzávalók a tésztához
- fél kg liszt
- 25 dkg Ráma margarin
- 2 tojás
- 5 dkg cukor
- 2 dkg élesztő
- 2 dl tej
- kicsi só
Hozzávalók a töltelékhez
- 1 csomag (20 dkg) darált dió
- 1 teáskanálnyi citromlé
- ízlés szerinti mennyiségű fahéj (a dió ízét a fahéj hozza ki, ne spóroljunk vele!)
- fél csomag vaníliás cukor
- ízlés szerinti mennyiségben porcukor
- tej
- 2 evőkanál étolaj
Elkészítés
A 2 dl tejet felforrósítom, egy nagyobb pohárba teszem, majd belekeverek 1 teáskanál cukrot és belemorzsolom az élesztőt. Lefedem az élesztő papírjával, majd a kanalat a tetejére teszem nehezéknek. Félreteszem meleg helyre.
A lisztet a margarinnal elmorzsolom, majd ehhez adom a 2 tojást, az 5 dkg cukrot és egy kis sót. Ha az élesztő felfutott, akkor ezt is hozzáöntöm a pohárban maradt tejjel együtt.
A tésztát meggyúrom, majd fél órát meleg helyen pihentetem.
Ezután elkészítem a diós tölteléket. Az egy csomagnyi darált dióhoz hozzáadom a kb. 1 teáskanál citromlevet és fahéjat ízlés szerint. Mint a citromhéj a mákos bejglinél, a fahéj hozza ki a diós bejgli ízét, így ne spóroljunk vele! Egy fél csomag vaníliás cukor hozzáadása után annyi porcukrot adok hozzá, hogy a nekem tetsző édességet elérje a keverék. Két evőkanál étolajat adok még hozzá és annyit forró tejet, hogy ne folyékony, de azért kenhető masszát kapjak.
A tésztát a pihentetés után 2-3 darabra szedem, a tepsi méretétől függően, mert ebből lesz a bejgli. Az egyes darabokat kinyújtom, amennyire csak tudom, majd rákenem a dióból készült tölteléket.
A tésztát fölcsavarom, majd egy tojás sárgáját kikeverem, és hosszában megkenem vele a bejglit. Ezután 10 percet hideg helyen pihentetem a bejglit, majd keresztirányban kenem meg a tojássárgájával. Ekkor megint hideg helyre teszem 10 percig, és utána ismét hosszában kenem meg a sárgával. A bejgli oldalát végig megbökdösöm egy villával, hogy a sütés közbeni gőzök ne repesszék szét a bejglit és a lukakon távozzanak.
Egy végső 10 perces pihentetés után kerül a bejgli a sütőbe. Ehhez olajjal kikenek egy tepsit, majd liszttel beszórom és így helyezem be a bejgliket a tepsibe. A tepsi méretétől függően 2-3 bejgli kerül egy tepsibe.
Lassú tűzön kb. 1 órát sütöm, amikor már pirul a bejgli teteje, akkor hústűt, vagy vékony kést szúrok bele. Ha a tűt kihúzva azon semmilyen tészta nincs, akkor megsült a bejgli. Ha még nyers tésztát látok rajta, akkor még sütni kell, mert nyers a belseje.
Érdemes kipróbálni a tökmagos és a gesztenyés bejglit is! A tökmagos változatnál a szárított, héj nélküli tökmagot ledarálom és a dió egy része helyett használom, tehát dió mindenképpen kell a tökmag mellé is! A recept többi része változatlan, sütés után a tökmag miatt a töltelék szép világoszöld lesz, érdekesebbé téve ezáltal a bejgli tálat!
Gesztenyés változatnál nem kell dió a töltelékbe, a gesztenye krémet vékonyan kell felkenni a tésztára és így kisütni.